Переглядів: 991

Про село

Село Червона Слобода – центр сільської ради. Розташоване на правому березі Дніпра і Кременчуцького водосховища, за 1,5 км на схід від районного та обласного центрів.
Площа підпорядкованих сільській раді земель складає 8842,3 га, села – 1185,72 га.
Кількість населення станом на 01.01.16 – 10057 особи, дворів – 3804.
День села святкується в день Святої Трійці.
Село має власну геральдичну символіку, затверджену на 6 сесії Червонослобідської сільської ради 24.04.2003 року.

Про заснування села, яке в давнину називали Сикава, відомо, що виникло воно в середині 17ст. Його заснували селяни-втікачі. У 1672 році, коли татари зруйнували Черкаси, Сикава  була спалена, багато жителів загинуло, а їхнє майно пограбовано. Врятувалася лише невелика частина жителів. Через деякий час на тому місці, де було село, поселилося 12 козаків-запорожців, які врятувалися від нападу татар. У другій половині 18ст. жителі Сикави вирішили переселитися на правий берег Саги, де проходила дорога з Черкас на Чигирин і простяглися лани родючих земель. Новоутворене село назвали Слободою, а через деякий час воно стало зватися Цесарською Слободою. У 1923 році село Цесарська Слобода перейменовано на Червона Слобода.

Нині Червона Слобода – найбільше і наймальовничіше сіл Черкащини. В селі створені належні умови для проживання, всебічного розвитку  та покращення добробуту населення. Діти дошкільного віку виховуються у трьох дитячих садках –« Колосок», «Троянда» і «Дніпряночка». Школярі здобувають знання у добре оснащених за сучасним рівнем вимог загальноосвітніх школах №1 і №2 І-ІІІ ступенів. Центром культурно – масової роботи в селі є Будинок культури і сільська бібліотека, в якій забезпечено вільний доступ до мережі Інтернет користувачів бібліотеки. Художні смаки дітей розвивають і вчителі місцевої музичної школи. Районний Центр дитячої та юнацької творчості, що знаходиться на території села, свою роботу спрямовує на реалізацію потреб дітей відповідно до їх уподобань. Діти села і району мають змогу користуватися послугами районної дитячої бібліотеки. На території села розташована Черкаська районна лікарня, яка обладнана сучасною медичною апаратурою. В селі знаходиться Черкаська районна санепідемстанція і ряд аптек для послуг жителів села і району. Для забезпечення комунальних потреб  мешканців Червоної Слободи створено багатофункціональне обслуговуюче екологічне комунальне підприємство «Агроекологія». Значних успіхів на сільськогосподарській ниві досягло приватне підприємство «РВД –Агро». На території села успішно працюють підприємства, фірми, організації – виробники сільськогосподарської, промислової  продукції, оптової та роздрібної торгівлі. Значну увагу сільвиконком приділяє залученню дітей і молоді до спорту. Для юних спортсменів обладнано майданчик із штучним покриттям.  Футбол – традиційно улюблений вид спорту, яким займаються і дорослі, і діти. Юні спортсмени села успішно виступають на районних, обласних та всеукраїнських турнірах.

Святинею села є обеліск Слави, братські могили та могила Невідомого солдата. Щорічно, в День Перемоги, біля обеліска Слави проводиться мітинг-реквієм за участю ветеранів Великої Вітчизняної війни, в яких молоде покоління вчиться мужності та патріотизму. Важливою подією  в селі  є відкриття пам’ятника жертвам Голодомору 14 жовтня 2012 року. У селі діють три найчисельніші в районі релігійні громади: Українська Автокефальна православна церква, Українська православна церква   (московського патріархату) та Церква Євангельських християн- баптистів.

Справжньою окрасою села є його жителі. Нашою гордістю є десять Героїв Соціалістичної Праці: Дмитро Пилипович Харенко, Ніна Андріївна Братко, Марія Артемівна Нелень,  Антон Іванович Котляр, Федір Степанович Чембай, Павло Іванович Пріхно, Клим Якович Любота, Іван Іванович Пріхно, Олександр Макарович   Супрун, Микола Васильович Пріхно.

За високі досягнення в праці нашим землякам присвоєно високі звання:
Василь Іванович Крот – заслужений лікар України;
Ганна Панасівна Онуфрій – заслужений учитель України;
Носаєва Ірина Петрівна – заслужений учитель України;
Савченко Іван Іванович – заслужений учитель України;
Вакуліна Людмила Миколаївна – заслужений учитель України;
Крапівіна  Галина Степанівна – заслужений учитель України;
Рябенко Володимир Дмитрович – заслужений працівник сільського господарства;
Маринич Віктор Петрович – заслужений працівник сільського господарства;
Величко Любов Григорівна – заслужений працівник культури України;
Марштупа Василь Васильович – заслужений працівник культури України;
Плашкевич Микола Васильович – заслужений працівник культури.