Переглядів: 911

Історична довідка

chervona_sloboda

У 1958-1959 рр. на території села експедиція АН УРСР провела археологічні розкопки, які підтверджують, що перші поселенці з’явились у І-ІІ ст.н.е.. Жили вони на правому березі колишньої затоки Дніпра р. Саги, яка починалася біля с. Змагайлівка і впадала в Дніпро знову біля с.Сагунівка.

Під час розкопок знайдено житло, залишки кісток тварин, жорнового каміння, скелет хлопчика у витягнутій позі, на праву руку якого одягнуте кільце. При аналізі цих знахідок виявилося, що частина з них відноситься до І ст.н.е., частина до пізнішого періоду.

Про заснування села, яке в давнину називали Сикава, відомо, що виникло воно в середині 17ст. Його заснували селяни-втікачі. У 1672 році, коли татари зруйнували Черкаси, Секава  була спалена, багато жителів загинуло, а їхнє майно пограбовано. Врятувалася лише невелика частина жителів. Через деякий час на тому місці, де було село, поселилося 12 козаків-запорожців, які врятувалися від нападу татар. У другій половині 18ст. жителі Секави вирішили переселитися на правий берег Саги, де проходила дорога з Черкас на Чигирин і простяглися лани родючих земель. Новоутворене село назвали Слободою, так як жителі його були вільними козаками і звільнялися від різних кріпосних повинностей. На час переселення села на нове місце в ньому нараховувалося до 200 дворів з населенням близько 1500 осіб.

Церкву побудували на підвищеному березі річки Сага біля дороги, яка вела до старого села с. Секава. На правий берег р. Сага переселилися переважно заможна частина селян. На новозаселеній території території утворилися кутки «Ланівка», «Гора», «Кутузлуїв» і пізніше «Грабський».

Частина селян, переважно бідняки, поселилась на лівому березі р. Сага, де виникли кутки «Забрід», «Село», «Слониці». Зараз ця територія повністю зайнята під котловани і відстійники очисних споруд, а населення переселено в нове село. Через деякий час село стало зватися Цесарською Слободою. У 1923 році село Цесарська Слобода перейменовано на Червона Слобода.